Skip to main content

Pon - Pia : 8:00-16:00

Čo je rekuperácia vzduchu a aké ma výhody

Staviate dom či prerábate byt a uvažujete na tým, ako ušetriť peniaze a mať čo najčerstvejší vzduch v domácnosti? Vetranie oknom Vám príde ako zbytočná strata vyrobenej tepelnej energie? Mali by ste sa potom pozastaviť nad pojmom rekuperácia vzduchu, ktorá funguje na spätnom získavaní tepla. Čiže, umožňuje využívať získané teplo a ušetriť náklady na vykurovanie.

Rekuperácia vzduchu, úspora tepelnej energie

Vetranie v byte, dome, či v kancelárii je veľmi potrebné pre naše zdravie a zabezpečenie optimálnej vlhkosti . Štandardné vetranie oknami spôsobuje nemalé straty tepelnej energie. Rekuperácia vzduchu je novodobý pojem, ktorý rieši tepelné straty, zabezpečuje stálu výmenu vzduchu a je základom zdravého bývania.

Čo presne rekuperácia vzduchu znamená? Ide o tzv. riadené vetranie ventiláciou, bez úniku tepla. Rekuperácia vzduchu spôsobuje to, že čerstvý vzduch je stále k dispozícii, aj bez otvárania okien a tým nevznikajú žiadne tepelné straty. Teplý vzduch, ktorý vychádza z miestnosti sa v tepelnom výmenníku zmieša s nasatým čerstvým vzduchom z vonku a oteplí sa alebo ochladí na požadovanú teplotu. Čiže čerstvý predhriaty vzduch prichádzajúci do miestnosti je potom dohrievaný na požadovanú teplotu priestoru miestnosti. Jednou z výhod rekuperácie je, že Vám dovoľuje nastaviť predhrievanie privádzaného vzduchu v zime a ochladzovanie vzduchu v lete. Tým sa zabezpečí optimálna vlhkosť vzduchu v miestnosti, ktorá ma byť cca na úrovni 45-50%.

Okrem ušetrenia tepelných strát nám rekuperácia prináša aj účinnú filtráciu, ktorá zachytáva prach, nečistotu a peľ. Vetranie rekuperáciou ocenia preto najmä alergici a ľudia trpiaci dýchacími cestami.

Rekuperácia vzduchu dokáže v priebehu hodiny vymeniť polovicu celkového množstva vzduchu v miestnosti! Okrem zníženia energetických strát a lepšieho vzduchu v miestnosti, znižuje vetranie rekuperáciou výskyt plesní, roztočov a mikroorganizmov v domácnosti.

Rekuperácia vzduchu prináša veľa výhod, najmä Vám ušetrí množstvo nákladov na vykurovanie a je prospešná pre vaše zdravie. Rozhodli ste sa pre kúpu a požívanie rekuperačnej jednotky a neviete kto by Vám poradil? Gekotech je tu pre Vás, radi Vám pomôžeme pri kúpe zariadenia, ale aj so samotnou inštaláciou.