Skip to main content

Pon - Pia : 8:00-16:00

Počuli ste o lokálnej rekuperácii?

Lokálna rekuperácia je novou generáciou ventilačných systémov, ktoré slúžia pre domy, byty či obchodné priestory. Ide o kombináciu neustáleho vetrania s progresívnou výmenou tepla bez možnej straty tepla. Okrem iného, tento typ rekuperácie garantuje dodávanie sviežeho vzduchu a filtráciu vydýchaného vzduchu s vlhkosťou a nepríjemnými pachmi.

Kde môžete využiť lokálnu rekuperáciu?

V prípade, že aj vy túžite po zdravom a čistom vzduchu v interiéri, lokálna rekuperácia je pre vás vhodným riešením. Ak nemáte k dispozícii čerstvý vzduch, bývate v lokalite s vysokým znečistením vzduchu, práve táto pomoc bude pre vás kľúčová.

Lokálne rekuperácie sú zhotovované tak, aby prebiehala lokálna výmena vzduchu v bytoch či miestnostiach s menšou rozlohou. Presne to ich odlišuje od centrálnej rekuperácie. Ide o menej finančne náročnú investíciu. Cena sa pohybuje od 450€.

Nespornými výhodami takéhoto sytému je:

  • nižšia vlhkosť – redukuje vlhkosť nielen v novostavbe, ale aj v staršom dome,
  • prevencia pred tvorbou plesne – bráni tvorbe a šíreniu plesní,
  • zabezpečí vysokú kvalitu vzduchu v interiéri – čistý a svieži vzduch bude prínosom pre alergikov či astmatikov,
  • nižšie náklady na vykurovanie – ak je využívaný odpadový vzduch k predohrievaniu vetracieho vzduchu, je možné nadobudnúť redukciu strát z tepla, a to prostredníctvom vetrania.

Ako funguje lokálna rekuperácia?

Ich inštalácia prebieha priamo do stien. Inštalovanie priamo do otvoru v stene umožní jej využívanie aj v lokalitách, v ktorých sa nedajú inštalovať rozvody ventilácie.

Často sa využívajú v miestnostiach, ktoré disponujú oknami do ulíc, ktoré sú rušné s množstvom prachu. V tomto prípade je aj nižšia intenzita vetrania oknom, a preto je lokálna rekuperácia skvelým riešením.

Ak ste sa rozhodli investovať do lokálnej rekuperácie, tak rozhodujúcim faktom bude veľkosť interiéru, do ktorého chcete túto jednotku inštalovať. Jej objem by preto nemal byť väčší, ako výrobcom daná hodnota prietoku vzduchu rekuperácie.

Nemenej dôležitým faktom pri inštalácii je aj šírka múrov. Práve tá by mala podliehať rozsahu teleskopického vzduchovodu. Pravda, aj v tomto smere sa nájdu výnimky, ktoré nefungujú na báze jedného vzduchovodu, ktorý je integrovaný v jednotlivých cykloch, ale využíva odvodné aj prívodné vzduchovody, ktoré sa do steny inštalujú nezávisle.