Skip to main content

Pon - Pia : 8:00-16:00

TOP 12 chýb, ktoré ľudia robia pri používaní klimatizácie

Vedzte, že nasledujúce rady vám zachránia nielen peňaženku, ale aj vaše zdravie. Tu sú najčastejšie chyby, ktoré ľudia robia pri používaní klimatizácie. Ihneď s nimi PRESTAŇTE!

Zanedbávate pravidelný servis

Každoročný servis si dokážete urobiť aj sami. Na internete narazíte na mnoho videí, ktoré zdôrazňujú, ako sa o klimatizačné jednotky starať. Lepšou voľbou však bude, ak si na pomoc zavoláte odborníkov. Práve oni vám povedia, na čo si dávať pozor a odhalia mnohé problémy.

Taktiež by ste nemali zabúdať ani výmenu a čistenie filtrov. Tento úkon by ste mali vykonať aspoň raz za tri mesiace. Samozrejme, záleží to aj na tom, ako často využívate klimatizáciu. Váhu v tomto smere určite má aj skutočnosť, či máte domáce zvieratko. Nečisté filtre spôsobujú slabé prúdenie vzduchu a navyšujú náklady na prevádzku o približne 20%.

Termostat nie je programovateľný alebo ho nastavujete až príliš nízko

Majte na pamäti, že aj programovanie tej správnej teploty môže ušetriť nejedno euro. Nie je nutné, aby ste sa o to starali zakaždým, ak odídete z vášho domu. V prípade, že v domácnosti nie je nik, stupeň chladenia klesá. Súčasné termostaty je možné ovládať aj prostredníctvom mobilných zariadení. Stačí, ak aktivujete klimatizáciu, kým cestujete domov.

Aj každý stupeň Celzia, o ktorý je zvyšovaná teplota na vašom termostate, šetrí približne 3% nákladov na prevádzku v rámci chladenia. Ľudský organizmus sa počas necelých dvoch týždňov prispôsobuje zmenám vonkajších teplôt a nevníma ich tak veľmi citlivo.

Chybou je, ak nastavíte nižšiu teplotu, než potrebujete. Možno si myslíte, že sa priestor ochladí na teplotu, ktorá vám postačuje. Avšak v skutočnosti ide len o to, že klíma odoberie viac elektriny, a to preto, aby pracovala rýchlejšie.

Klimatizačná jednotka je na nevhodnom mieste

Neviete, kam klimatizáciu lokalizovať? V prípade, že na termostat svieti slnko či lampa, nie je to vhodné, pretože to má vplyv na vnímanie teplôt a termostat chladí aj napriek tomu, že v interiéri je vami žiadaná teplota.

Nikdy klímu neprekrývajte záclonami či nábytkom ani ju neinštalujte do nevyužitého priestoru v izbe.

Klimatizácia je v bezprostrednej blízkosti horúcich elektrických spotrebičov

Ďalšia z chýb. Tieto spotrebiče sálaju teplo a zvyšujú teplotu v izbe. V prípade, že ich lokalizujete blízko klimatizácie, minimálne ovplynia vzduch navôkol. Termostat to totiž nerozozná a začne chladiť dlhšie než je nutné.

Nevyužívate ventilátory

Každý jeden typ ventilátora je schopný pomôcť s tým, aby rozprúdil chladný vzduch do priestoru. Ideálnymi pomocníkmi sú stropné ventilátory.

Ochladzujete interiér, ktorý nevyužívate

Účinnosť klímy máte garantovanú v momente, ak chladíte miestnosť s ľuďmi či domácimi zvieratkami. Miestnosti, ktoré sú prázdne, môžete vynechať.

Pri užívaní vonkajšej klimatizácie je vnímaný nedostatok priestoru

Aj vonkajšia klimatizácia si vyžaduje dostatočné množstvo priestoru okolo seba, a to preto, aby garantovala efektívnu cirkuláciu vzduchu. Je neprípustné, aby jej zavadzali kvety, stromy, múry a pod.

Do interiéru vpúšťate vzduch, ktorý je teplý

Okrem priameho svetla je aj horúci vonkajší vzduch nepriateľom číslo jeden. Ak aktivujete klimatizáciu a súčasne otvoríte dvere a okná, znižujete účinky chladenia. Klimatizačná jednotka tak má problém ochladzovať interiér a redukovať vlhkosť. Nevýhodné sú aj okná, ktré sú staršie a majú slabé tesnenie. Tie totiž prepustia vzduch, hoci sú uzavreté.

Doma nemáte ani záclony, ani rolety

Nepriateľom klímy je priame svetlo. Ohrozuje klimatizáciu a zvyšuje teplotu v miestnosti, kvôli čomu musí klíma pracovať dlhšie, aby mohla izbu ochladzovať. Platí, že čím menej priameho svetla, tým menšie množstvo energie zariadenia odoberie. Ideálne bude to, ak sa bude nachádzať v tieni.

Klimatizácia nemá adekvátnu výkonnosť

Klimatizácia väčších rozmerov neznamená, že bude lepšia. Ak je príliš veľká, odoberie aj väčšie množstvo energie. Totožným problémom je aj veľmi maličká klíma so slabším výkonom. Domácnosť nie je ochladzovaná tak ako by ste chceli a spôsobuje to diskomfort.

Klimatizácia funguje v jednom kuse alebo ju nepoužívate

Máte klimatizačnú jednotku zapnutú celý deň a nevenujete sa jej? Možno to znie skvele, ale vedzte, že čochvíľa vás bude čakať studená sprcha v podobe účtu za elektrinu. Práve kvôli tomu miniete veľké množstvo energie. Klimatizáciu vypnite, ak odchádzate z domácnosti.

Opačným prípadom je, ak ju máte, no nevyužívate ju. Investovali ste do nej, tak ju nenechajte zapadnúť prachom. Aktivujte ju každý deň aspoň na niekoľko minút, vďaka čomu zvýšite kvalitu vzduchu v interiéri a zároveň tým predĺžite životnosť klímy.

Klimatizácia je stará

Viac než 10 rokov užívania klímy sa podpíše na tom, ako pracuje. Nebude fungovať ako kedysi. Je preto vhodné, hľadať náhradu. Zadovážte si novú, lebo stará melie z posledného a určite vás bude veľa stáť aj jej oprava.